Začíná 23. ročník MQFF Mezipatra!

23. ročník queer filmový festival Mezipatra s tématem „Prolomit ledy“ začal ve čtvrtek 3. listopadu. Slavnostní zahájení proběhne v Praze v kině Lucerna a promítne se izraelský snímek Slušný občan (אזרח מודאג), jenž je drama o mladém páru, který je svědkem neopodstatněné a rasově motivované policejní brutality a vypráví o individuální odpovědnosti v kontextu západního liberalismu.

MQFF Mezipatra probíhají v Praze a Brně a představí přes 70 filmů, v čele s desítkou celovečerních hraných filmů a pěticí dokumentárních. Mnoho z nich se účastnilo prestižních festivalů v Cannes, Benátkách nebo Berlinale. Řadu snímků přijedou do Prahy uvést samotní tvůrci a tvůrkyně. Kromě celovečerních a dokumentárních snímků se mohou diváci těšit i na krátkometrážní filmy, které jsou rozděleny do šesti tematických bloků.


Pozvánka na MQFF Mezipatra

Mezi očekávanými hosty festivalu je portugalský režisér João Pedro Rodrigues, který přijede na Mezipatra představit svůj nový film Bludička (Fogo-Fátuo), jenž měl premiéru na festivalu v Cannes. Snímek, který je fantazijním muzikálem, nechybí humor, reflexe klimatické krize ani smyslný tanec. Rakouská režisérka Clara Stern přijede představit své debutové drama Na tenkém ledě (Breaking the Ice), které vypráví o lásce mezi absolutními protiklady v hokejovém prostředí. Polské drama Strachy v nás (Wszytkie nasze strachy) přijede představit Lukasz Ronduda, jehož film podle skutečných událostí promluví o zkušenosti queer lidí v katolickém Polsku.

Mezi očekávané filmy hlavní sekce patří romance z rakouské armády Eismayer. Snímek, který si z festivalu v Benátkách odvezl hlavní cenu filmové kritiky, se odehrává na vojenské základně a vypráví o potlačování vlastní sexuality a svazující disciplíny, ale také o nesmírném odhodlání, které je potřeba ke každému coming-outu. Režisér David Wagner se inspiroval skutečným příběhem nadporučíka Charlese Eismayera.

Kromě bohatého filmového programu, který budou probíhat v Praze v kinech Lucerna, Světozor, Pilotů a Edison Filmhub či v Brně v kinech Art, Scala a No Art, se mohou návštěvníci těšit i na mnoho doprovodných akcích. Mezi ně patří zahajovací, průběžná a zakončovací party, ale i vzdělávací programy či stand-up. V sobotu 5. listopadu můžete navštívit přednášky How to shoot Sex, která se zaměří na zobrazování intimity a erotického napětí v audiovizuálních dílech či přednášku Queer in Colors, jež představí animaci jako unikátní platformu pro vyprávění příběhů a zprostředkování prožitků LGBTQ+ komunity. V neděli 6. listopadu v rámci Show Your Shorts představí tvůrci své přístupy k ošemetným výzvám krátkometrážní formy nejvýraznějších snímků v soutěži krátkých filmů. A v pondělí 6. listopadu proběhne v LGBT+ komunitním centru Stand-Up: Proti obtěžování veřejnosti, ve které se budou zodpovídat otázky Jak efektivně a bezpečně zastavit sexuální obtěžování, když jsme jeho svědky?

Snímek z filmu Na tenkém ledě |Foto: © Mezipatra
guest
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Inline Feedbacky
Zobrazit všechny komentáře
zelma
zelma
4 měsíců Před

Waiting patiently for you to come home and fuck me! https://bit.ly/3UIKI2R

zelma
zelma
3 měsíců Před

Waiting patiently for you to come home and fuck me! https://bit.ly/3UKFVxa

zelma
zelma
2 měsíců Před

Waiting patiently for you to come home and fuck me! https://bit.ly/3UKFVxa

zelma
zelma
2 měsíců Před

Waiting patiently for you to come home and fuck me! https://hdo.ai/DVMQq

zelma
zelma
2 měsíců Před

Waiting patiently for you to come home and fuck me! https://is.gd/dBsd60

zelma
zelma
1 měsíc Před

Waiting patiently for you to come home and fuck me! http://bitly.ws/znHX

ora
ora
8 dny Před

I wonder if it will fit 🙂 http://prephe.ro/y6sn