Recenze: Margrete – královna severu

Do kin přišel nový dánský velkofilm Margrete – královna severu. Snímek pojednává o dánské královně spojující sousední království a snahu o mírový stav. To se ji daří do chvíle, než přijde muž, který se označuje za jejího syna.

Dánská královna Margrete I. spojila Dánsko, Norsko a Švédsko do unie, ve které je zachováván mír a kvality. Její biologický syn zemřel před patnácti lety, a proto po jejím boku stojí její adoptovaný syn Erik, jehož prostřednictvím Margret vládne. Celá unie je v souladu do té doby, než přijde muž, který tvrdí, že je její syn, a vztahy s Německem se začnou přiostřovat.

Charlotte Sieling je nejen režisérkou, ale také scénáristkou. Své porozumění tématu citlivě a zajímavě přenesla na filmové plátno. Příběh je oživen o několik dějových linií proplétající ústřední postavy filmu – krále Erika, biskupa Pedera a další unijní zástupce – a jednotlivé dějové prvky překvapivě dopracovávají vyvrcholení děje. Hlavní předností filmu je, že nevnucuje divákovi názor, jakým způsobem má na celý příběh nahlížet a tak se divák může svobodně rozhodnout, s jakým závěrem pro něj snímek skončí.

Foto: © SF Studios

Diváky také určitě zaujmou spektakulární záběry a krásná severská krajina. Vysoký rozpočet filmu se značně promítá také do vizuálu filmu, kostýmů a především reálných lokací, které značně prohlubují požitek z filmu. Tvůrci si také nenechali ujít vizuální efekty, které vůbec nejsou nadvyužity a v rámci výtvarné koncepce fungují.

Postavy ztvárnili známí Skandinávští herci, jejichž výběr pro jednotlivé postavy se velice vydařil. Trine Dyrholm jako Margrete I. ztvárnila postavu především díky samomluvné mimice a sebejisté prezentaci. Krále Erika ztvárnil mladý herec Morten Hee Andersen, který prezentuje postavu díky svému výraznému charisma a nebál se pro roli svléknout. Velmi důležitou postavu biskupa hraje dánský herec Søren Malling, jehož postavu nejde číst přes dialogy a mimiku, nýbrž přes její akci. Syna Olafa ztvárňuje Nor Jakob Oftebro, který pro svou roli výrazně pozměnil svůj vzhled a i přes pár obrazů dal postavě jasnou podobu.

Foto: © SF Studios

Dánský film podle legendy bez jasného konce je výborným vhledem nejen do dějin Skandinávie, ale také úžasnou podívanou. Nabízí nekončící napětí a zájem, vynikající herecké obsazení a zajímavý příběh, který nemá ve světě obdoby. Charlotte Sieling vytvořila vynikající snímek, který je schopný mezinárodního zájmu a získává ceny na festivalech po celé Zemi.

 

  Margrete – královna severu
  Margrete den Første
Hodnocení:
Dánsko / Norsko / Švédsko, 2021, 120 min

95 %

Drama / Historický
Režie: Charlotte Sieling
Scénář: Charlotte Sieling, Jesper Fink, Maya Ilsøe
Kamera: Rasmus Videbæk
Střih: Sverrir Kristjánsson
Hudba: Jon Ekstrand
Hrají: Trine Dyrholm, Søren Malling, Morten Hee Andersen, Jakob Oftebro
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacky
Zobrazit všechny komentáře