Co zhlédnout na SKANDI 2022

Chystáte se na SKANDI a stále váháte, co zhlédnout? Festival je již v plném proudu a my přinášíme tipy na ty nejlepší severské filmy, které jsou na přehlídce k vidění.

1. Margrete – královna severu

Foto: © SF Studios

Ústřední postavou dánského velkofilmu z 15. století je královna Margrete I, která se zasadila o mírovou unii mezi Dánskem, Norskem a Švédskem. Jejího adoptovaného syna čekají zásnuby s anglickou princeznou, díky čemuž může být unie výrazně posílena. Margrete dělá vše pro to, aby se unie stala nepřemožitelnou, především pro Německo, které chce unii napadnout. Její záměry zkomplikuje příchod syna Olava IV Håkonssona, který zemřel před patnácti lety… Hvězdně obsazený koprodukční snímek nabízí dech beroucí vizuál a nechává diváka udělat si svůj názor na mysteriózní události 15. století.

Dánsko / Norsko / Švédsko, 2021
Režie: Charlotte Sieling

2. Nejkrásnější chlapec na světě

Foto: © ARTE France

Režisér Luchino Visconti se v roce 1970 snažil najít dokonalého dětského herce pro svůj film Smrt v Benátkách. Našel Björna Andresena a později ho označil za „nejkrásnějšího chlapce na světě“. Tento tragický dokumentární film se zabývá vykořisťováním dětských herců filmovým průmyslem a přinutí vás myslet na dnešní mladé filmové hvězdy a doufat, že mají kolem sebe starostlivé lidi – něco, co Björn před 50 lety neměl. Snímek je složen z mnoha archivních materiálů a dává intimní vhled do Björnova života.

Švédsko, 2020
Režie: Kristina Lindström, Kristian Petri

3. Projekt Z aneb jak se točí zombie film

Foto: © SF Studios

Norští studenti natáčejí hororový zombie snímek, a právě z nepoužitých záběrů je film složen. Nic ale není tak, jak na první pohled vypadá. Z hororového natáčecího placu se po souběhu událostí stává samotný film. Tento komediální horor je emoční horskou dráhou a nikdy si nikdo není jist, co je skutečnost, a co fikce…

Norsko, 2021
Režie: Henrik Martin Dahlsbakken

4. Vozka smrti

Foto: © Metro Pictures Corporation

Mysteriózní švédská klasika 20. let. Alkoholik Holm o novoroční noci vypráví svým přátelům legendu, která praví, že poslední člověk, co zemře v kalendářním roce, musí po smrti další rok sbírat duše zemřelých na vozku Smrti. Holm je při hádce svými kumpány zabit a stává se novým slouhou Smrti. Je konfrontován dosluhujícím kočím za uplynulý rok a musí zpytovat svědomí, aby přišel na to, proč byl osudem zvolen zrovna on.

Švédsko, 1921
Režie: Victor Sjöström

5. Utéct

Foto: © REEL Pictures

Amin je vzdělaný, úspěšný 36 letý Afghánec, u nějž se vše zdá být dokonalé. Když ho ale jeho partner Kasper požádá o ruku, Amina se zmocní úzkosti a musí se postavit své minulosti. Vrátí ho do šťastného dětství v Kábulu v 80. letech, ale také do nelítostné občanské války, která rozdělí jeho rodinu a zavede ho na nebezpečnou pětiletou cestu do Dánska. Dojemný animovaný dokument je intimní zpovědí samotnému režisérovi Rasmussenovi.

Dánsko / Francie, 2021
Režie: Jonas Poher Rasmussen

6. 438 dní

Foto: © SF Studios

Snímek vychází ze skutečného příběhu dvou novinářů, kteří riskovali své životy, když ilegálně překročili hranice mezi Somálskem a Etiopií. Chtěli vypátrat a říct pravdu o tom, jak honba za ropou ovlivňuje obyvatelstvo v regionu Ogaden. O pět dní později leží postřeleni v poušti, a začíná tak další kapitola, tentokrát již osobní. Film je příběhem dvou mužů uvržených do noční můry, kdy se honba za pravdou změní v mezinárodní politickou hru na život a na smrt, v boj o přežití, v němž se nejdůležitější zbraní stává přátelství.

Švédsko, 2019
Režie: Jesper Ganslandt

 

Program se všemi filmy naleznete na adrese https://scandi.filmeurope.eu/program/.

guest
0 Komentáře
Inline Feedbacky
Zobrazit všechny komentáře