Začínají 22. Mezipatra QFF

Ve čtvrtek v Praze započne 22. ročník queer filmového festivalu Mezipatra s letošním tématem „Oslava života“. Na slavnostním zahájení se promítne snímek Bod zlomu, který vyhrál Queer Palmu v Cannes. Diváci se mohou těšit na desítky queer filmů, a to nejen celovečerní, ale i krátkometrážní.

Queer filmový festival Mezipatra se po online ročníku vrací do pražských kin. V šesti sekcích si festival připravil přes 60 filmů, v čele s deseti celovečerními hranými filmy a pěti dokumentárními. Slavnostní zahájení v Kině Lucerna doprovodní francouzský snímek Bod zlomu, o dvou ženách, kterým pokulhává vztah, a setkávají se v nemocnici, spolu s demonstranty, kde situace reflektuje jejich vztah.

Festival přinese deset celovečerních a 38 krátkých snímků. Letošní soutěž vypráví velké lidské příběhy, které zprostředkují autentickou queer zkušenost z celkem šesti světadílů. Diverzitou žánrů, prostředí, témat i postav snímky odrážejí téma 22. ročníku festivalu, kterým je Oslava života. Pražská kina, kde festival probíhá, jsou Kino Lucerna, Kino Světozor a Kino Pilotů.

22. ročník festivalu Mezipatra nabídne kromě filmů také široký doprovodný program včetně diskuzí, workshopů nebo večírků na téma Oslava života. Řada debat bude téma reflektovat optikou queer života v každém věku včetně dětí, dospívajících i starší generace. Praha již potřetí uvede sekci Queering the Industry, která zprostředkovává setkání s filmovými profesionály/profesionálkami.

Speciální sekcí je „Queer Kino uvádí“, kde se mohou diváci těšit na filmy z distribuce Queer kino, které byly k vidění i na minulém ročníku Mezipater v online prostředí. Jedná se o filmy Hic, Dokud se tančí, Léto v Kreuzbergu, nebo například film Lola, který si minulý rok odnesl Cenu diváků.

Po pražských Mezipatrech se festival přesouvá na druhou část do Brna, kde bude k vidění obdobný program. Zde budou promítání probíhat v Kině Scala, Kině Art a Kině Cabaret.

Mezipatra QFF jsou queer filmový festival organizovaný občanskými sdruženími Mezipatra a STUD Brno. Každoročně představí kolem stovky českých i zahraničních filmů s LGBTQ+ tématy a jejich tvůrce a tvůrkyně. Filmy oceňuje odborná porota v rámci prestižní mezinárodní soutěže mezinárodních filmů. Nedílnou součástí programu jsou doprovodné diskuze, přednášky, workshopy, výstavy a party. Hlavní část festivalu probíhá v Praze a Brně a formou ozvěn ve vybraných městech v ČR.

guest
0 Komentáře
Inline Feedbacky
Zobrazit všechny komentáře