24. ročník Festivalu francouzského filmu zahájen!

V kině Lucerna byl ve čtvrtek 18. listopadu slavnostně odstartován 24. ročník Festivalu francouzského filmu předpremiérou životopisného snímku Hlas lásky (Aline) o kanadské zpěvačce Céline Dion.

Minulý 23. ročník Festivalu francouzského filmu musel přejít do online prostoru kvůli covidovým opatřením a na filmy se mohli diváci podívat přes platformu DAFilms. V letošním roce, kdy se festival koná od 18. do 24. listopadu, si však můžete užít tradiční promítání v několika pražských kinech – Kino 35 Francouzského institutu, Lucerna, Světozor či Edison Filmhub, ale i v některých českých městech – Brnu, Českých Budějovicích, Hradci Králové a Ostravě. Celkově bude na Festivalu francouzského filmu uvedeno 49 filmů během 151 projekcí.

Festivalový program je řazen do několika sekcí:
V rámci Předpremiér se představí celkem 9 celovečerních filmů, včetně filmu Paříž, 13. obvod od významného francouzského režiséra Jacquese Audiarda nebo francouzsko-český animovaný film Přes hranici režisérky Florence Miailhe naanimovaný speciální technikou malby na sklo. Mezi další předpremiérové filmy patří životopisné drama Hlas lásky (Aline), psychologická kriminálka Milenci (Amants), historické drama Anarchisti (Les Anarchistes), komedie Machr na 30 dnů (30 jours max), komediální drama Haute Couture, drama Podvod (Tromperie) a drama Olga.

V Cyklu Costa Gavrase, jednoho z nejvýznamnějších francouzských filmových tvůrců v historii, držitele Oscara a mnoha dalších mezinárodních ocenění, se diváci podívají na čtyři Gavrasovy snímky z jeho tvůrčích počátků – Zločin v expresu (Compartiment tueurs)Muž navíc (Un homme de trop), Z a Doznání (L’Aveu).

Fokus Charlotte Gainsbourg se zaměří na tvorbu známé padesátileté francouzské herečky a zpěvačky. V rámci festivalu se uvede několik filmů, ve kterých hrála – Suzanna AndlerTři srdce (3 coeurs)Ismaelovy přízraky (Les fantômes d’Ismaël), Příslib úsvitu (La Promesse de l’aube), Lux Æterna a v neposlední řadě dokumentární snímek Jane očima Charlotte (Jane par Charlotte), který sama režírovala a zachycuje v něm vztah se svojí matkou Jane Birkin.

Sekce Pocta Jean-Paul Belmondovi je věnována legendárnímu francouzskému herci, který se stal v 60. a 70. letech jednou z největších hvězd ve Francii. Na festivalu se bude promítat jeden z jeho nejznámějších filmů Muž z Ria (L’Homme de Rio), kultovní snímek Bláznivý Petříček (Pierrot le fou) a Opice v zimě (Un singe en hiver).

Na přehlídce nesmí chybět ani Divácká cena TV5MONDE. Diváci vybírají z osmi snímků, jež ještě nebyly zakoupeny do české kinodistribuce. Jedná se o filmy De GaulleDelikatesa (Délicieux), France, Jane očima Charlotte (Jane par Charlotte)Milostné historky (Les choses qu’on dit, les choses qu’on fait), Sbohem, blbci! (Adieu les cons), Suzanna Andler a Tom Medina.

Zvláštní uvedení se dočkájí filmy Jules a Jim od jednoho z hlavních představitelů francouzské nové vlny Françoise Truffauta, který byl natočen před šedesáti lety, a k oslavě 90. výročí barrandovských studií se promítne snímek Edith Piaf (La Môme), na kterém se studia podílely jako i na mnoha dalších zahraničních filmech.

Na večeru krátkých filmů se promítne deset snímků, které byly pečlivě vybírány ve spolupráci s UniFrance.

V sekci Filmy 2019 – 2020 se diváci mohou těšit na několik filmů z posledních let. Uvedou se animované filmy Princova cesta (Le Voyage du prince) a Moje slunce Mad od české režisérky Michaely Pavlátové, dokument Milan Kundera: Od Žertu k Bezvýznamnosti  či muzikál Annete. Dále film Vlk a lev: Nečekané přátelství (Le Loup et le lion), který byl natáčen se skutečnými zvířaty bez použití digitálních triků. Taktéž nebude chybět drama Pod hvězdami Paříže (Sous les étoiles de Paris), komedie Rodinu si nevybereš (Le Sens de la famille) a sportovní drama Slalom.

Do Prahy přijede francouzská režisérka Florence Miailhe doprovodit animovaný film Přes hranici. Osobně ho uvede v pátek 19. listopadu v kině Lucerna. Významným hostem festivalu měl být i režisér Costa Gavras, který ale musel svoji návštěvu zrušit kvůli vývoji pandemické situace v České republice.

Pro další informace o festivalu sledujte jeho webové stránky a sociální sítě!

Znělka 24. ročníku Festivalu francouzského filmu | © Festival francouzského filmu

guest
0 Komentáře
Inline Feedbacky
Zobrazit všechny komentáře