22. ročník QFF Mezipatra skončil a zná své vítěze!

Na Queer filmovém festivalu Mezipatra byl oceněn celovečerní film Jumbo, krátkometrážní snímek Syn Sodomy (Son of Sodom) a film Bod zlomu (La Fracture) získal zvláštní uznání poroty. Cenu diváků si poprvé odnesl český počin!

Slavnostní zakončení 22. ročníku QFF Mezipatra s letošním tématem „Oslava života“ proběhlo v sobotu 20. listopadu v Brně. Byla na něm vyhlášena divácká cena, kterou si odnesl český dokument Barbory Chalupové Zákon lásky, jenž mapuje téma stejnopohlavního manželství v České republice. Ředitel festivalu Pavel Bicek k ocenění uvedl: „Jsem nadšený, že si diváckou cenu odnáší výtečný dokument Zákon lásky. Je to vůbec poprvé, co cenu na Mezipatrech získal český film, a myslím, že předznamenává novou generaci filmařek*filmařů s citlivým přístupem ke queer tematice. Zároveň diváctvo vybralo film, který je i o nás, protože Mezipatra jsou jednou ze zakládajících organizací iniciativy Jsme fér.

V soutěži nejlepšího celovečerního filmu vyhrál snímek Jumbo, který byl vybrán z deseti soutěžních filmů a vypráví příběh stydlivé Jeanne, jež se zamiluje do centrifugy Jumbo. Mezinárodní porota složená z kulturní manažerky a feministické ikony Mahide Lein, zakladatelky festivalu DOTYK Anny Lok a výkonné ředitelky festivalu Jeden svět Lenky Lovicarové na filmu ocenila hlavně jeho originalitu: „Jeden z nejnáročnějších filmů tohoto festivalu, který posouvá naše vnímání rozmanitosti. Hlavní postava je aktivní a silná a její příběh osloví každého, kdo stále hledá lásku nebo za ni bojuje. Dívat se na tento film je jako jízda na centrifuze.“

Na letošním ročníku Mezipater soutěžilo o hlavní cenu poroty deset fantastických snímků. Šest z nich natočily režisérky, takže jsme měli převahu ženských tvůrkyň. Jsem nadšená, že naše mezinárodní porota vybrala právě dechberoucí snímek Zoé Wittock, a ženský hlas se tak probojoval i na stupně vítězů,“ doplňuje k volbě vítěze programová koordinátorka Mezipater Barbora Drtílková.

JUMBO_foto_CAROLINE_FAUVET
Snímek z filmu Jumbo | © Caroline Fauvet

Bez ceny neodešel ani francouzský film Bod zlomu (La Fracture), který sleduje manželský lesbický pár během jedné noci na přeplněné nemocniční pohotovosti a současně poukazuje na drsné sociální nerovnosti ve společnosti. „Příběh o krizi dlouhodobého lesbického vztahu se odehrává uprostřed chaosu prvního světa. Působivé, brilantně natočené sociální drama je prostoupeno humorem a ironií. Film přináší mimořádně silný divácký zážitek, který nelze ponechat bez povšimnutí,“ doplnila porota výběr snímku.

V soutěži krátkých filmů bylo uvedeno celkem 38 snímků a představili se v sedmi tematických blocích – Kluci k sežrání, Injekce – exploze – destrukce, Mimo moji skořápku, Nepolíbení*é, Queer hygge, Umění vidět, Vezmi si, co chceš. Oceněn byl film Syn Sodomy (Son of Sodom), jenž pojednává o temné jízdě odvrácenou stranou kolumbijské metropole plné otevřených výpovědí o mládí, smrti a drogách. O vítězi rozhodla studentská porota a vyzdvihla především sociální přesah vítězného snímku: V průběhu tohoto festivalu, který je oslavou života a diverzity, jsme viděli třicet osm krátkých filmů. Film, který jsme se rozhodli ocenit, není jen krátkým příběhem, ale také ztvárněním silného poselství, jenž se vám zapíše do paměti. Týká se jak vyloučení queer komunity z většinové společnosti, tak osudového sociálního vyloučení, k němuž stále často dochází po celém světě. Kolik životů bude ještě zmarněno, než pochopíme, že jediným řešením je přijetí?“

Ceny pro vítěze připravilo designové studio DECHEM a dle tvůrců barevné a originálně tvarované vázy odrážejí téma oslav. Koláže z barevných střepů, které nesou, naznačují jejich bujarý průběh a nečekané momenty překvapení.

Ceny 22. ročníku QFF Mezipatra | © Kristina Hrabětova / Mezipatra QFF
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacky
Zobrazit všechny komentáře