Dnes začíná 25. Ji.hlava

Dnes začíná jubilejní 25. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava. Diváci se mohou těšit na na 300 filmů a bohatý doprovodný program.

Jubilejní ročník festivalu zahájí polský film Když květiny nemlčí běloruského režiséra Andreie Kutsily, který zachycuje atmosféru v Bělorusku po loňských prezidentských volbách. Cenu za přínos světové kinematografii si letos ze slavnostního zakončení festivalu odnese výjimečná česká filmařka Jana Ševčíková. Její uhrančivý snímek Starověrci (2001) uvede festival v sobotu večer.

Snímek Když květiny nemlčí | Foto: © MFDF Ji.hlava

Five Celkem letos festival nabídne pět dílen. Prvním filmařem, který bude mít masterclass, je americký režisér a trojnásobný držitel Oscara Oliver Stone. Při této příležitosti bude uveden i jeho nový film JFK Revisited: Through the Looking Glass, jež zazářil letos na festivalu v Cannes. Dalším režisérem, který se podělí o své tvůrčí metody, bude Vitalij Manskij a jeho nový snímek Gorbačov.Ráj je také na programu. V rámci masterclass se představí umělecká skupina Flatform a významný český dokumentarista a dramaturg Jan Gogola ml. Tvůrčí dvojice Ivo Bystřičan a Sara Pinheiro pak přiblíží svůj projekt Future Landscapes: Expedice do zvuku.

V sekci Souhvězdí, která tradičně představuje výběr toho nejlepšího ze světových festivalů, bude uveden například film Kráva britské oscarové režisérky Andrey Arnoldové. Ve snímku Jane očima Charlotte přibližuje Charlotte Gainsbourg ve svém režijním debutu komplikovaný vztah s vlastní matkou, herečkou, zpěvačkou a módní ikonou sedmdesátých let Jane Birkin. Historii pracující třídy pak přiblíží snímek Návrat do Remeše francouzského režiséra Jeana-Gabriela Périota a ve Filmu z balkónu pozoruje polský režisér Paweł Łoziński celé dny dění na chodníku před svým domem.

Ceny MFDF Ji.hlava budou letos (a v příštích letech) vytvořeny umělou inteligencí. Jedná se o koncept česko-argentinského umělce Federica Díaze, který vyvíjí neuronovou síť, jež zkoumá a převádí emocionální obsah do grafického záznamu. V mezinárodní porotě zasednou syrský autor a režisér Orwa Al Mokdad, rumunská producentka Anamaria Antoci, česko-japonská dokumentaristka Haruna Honcoop, nizozemská filmová kritička Sofie Cato Maas, slovinský režisér Olmo Omerzu a festivalový dramaturg a distributor z Mexika Pedro Emilio Segura Bernal.

guest
0 Komentáře
Inline Feedbacky
Zobrazit všechny komentáře