Na 47. EKOFILM se přihlásilo 207 dokumentů o životním prostředí

Více než dvě stovky filmů přihlásili letos tvůrci do 47. ročníku mezinárodního filmového festivalu o životním prostředí EKOFILM. Dramaturgický tým v těchto dnech vybírá 25 nejzajímavějších filmů, které postoupí do finálové soutěže.

S 37 přihlášenými filmy vede Německo, tvůrci ze Spojených států amerických přihlásili 34 filmů a zemí se třetím nejvyšším počtem želízek v ohni je Česko se 17 filmy. Celkově nejsilnější zastoupení pak mají evropské filmy, nechybějí ani díla z exotických zemí jako Austrálie, Hong Kongu, Chile, Indie, Kuvajtu nebo Íránu. O ceny budou filmy soutěžit v kategoriích Krásy přírody, Středoevropské filmy a Krátké filmy.

„Letos jsme zaměřili festival na témata související s konkrétními problémy míst, kde se střetává člověk s přírodou, nebo ji člověk vrací její původní prostor. Planetu máme pouze jednu. Nicméně věříme, že mezi přihlášenými filmy se najde i řada těch, které se zabývají tradičními tématy přírody a klimatických změn, které by našim divákům neměly uniknout. Už tradičně se přihlásilo nejvíce filmů z Německa, trochu nás pak překvapilo, že Spojené státy s více než 30 filmy předskočily Českou republiku. Potřebnou pestrost do výběru vnášejí i pohledy australských, chilských nebo kuvajtských filmařů. V dramaturgickém týmu nás teď čeká několik týdnů pečlivého výběru, abychom do konce srpna připravili pro diváky a porotu soubor 25 finálových snímků, které se utkají o ceny,“ popisuje letošní filmově bohatý ročník vedoucí dramaturgického týmu Jitka Kotrlová.

Podtitulem letošního EKOFILMu je Adresa: Země, který připomíná, společně sdílíme jednu planetu.

„Zdá se, že filmaři reagují na ekologické problémy dneška velmi citlivě, což se odráží i v jejich tvorbě. Vybrat jen 25 filmů bude nesmírně náročné, ale těžit z toho budou hlavně diváci a divačky EKOFILMu, protože na plátně uvidí opravdu to nejlepší, co přihlášení dokumentární tvorba o životním prostředí nabízí. Filmy také doprovodíme odbornými diskuzemi, které pomohou přemýšlet hlavním tématem letošního ročníku, teda nad zelenou architekturou a chytrým plánováním měst v širším kontextu,“ vysvětluje další člen dramaturgického týmu Martin Čech.

Motivací pro přihlášení filmů na festival je pro filmaře i finanční odměna, vítězné snímky si totiž letos rozdělí odměnu zhruba 2 733 USD.

guest
0 Komentáře
Inline Feedbacky
Zobrazit všechny komentáře