Ozvěny Ji.hlavy přivítaly osm tisíc diváků

Na první ročník online Ozvěn Ji.hlavy se akreditovalo přes 1000 diváků. V programu bylo uvedeno 42 snímků, které se dočkaly 4500 zhlédnutí. „Pokud uvážíme, že se lidé na filmy nedívají sami, mohl celkový počet diváků dosáhnout osmi tisíc,“ říká ředitel MFDF Ji.hlava Marek Hovorka. Zakoupením akreditace mohli diváci přispět na podporu Národního ústavu duševního zdraví. Celkem se vybralo 11 tisíc korun.

„V tuto chvíli jsou česká kina skoro půl roku zavřená. Proto jsme moc rádi, že jsme v rámci Ozvěn mohli divákům nabídnout výběr výjimečných českých i zahraničních dokumentů. Už se moc těšíme na podzim. Věříme, že se v Jihlavě potkáme osobně,“ říká Hovorka. Jubilejní pětadvacátý ročník festivalu se připravuje jako hybridní: propojí fyzickou a online podobu festivalu. 25. MFDF Ji.hlava proběhne 26. – 31. října 2021.

Ji.hlava ocení nejlepší dokumentární knihu – přihlášky spuštěny

Novinkou letošního ročníku je vyhlášení Ceny pro nejlepší českou dokumentární knihu. „Vždycky nás zajímal dokumentární rozměr nejen ve filmu, proto jsme se rozhodli prozkoumat i současnou českou literaturu. Cena je určená všem původním publikacím napříč žánry,“ říká Hovorka. „Vnímání knihy jako dokumentární určuje její vztah k realitě. Fakta mohou být zachycena různými autorskými způsoby. Hranice mezi žánry jsou volné,” dodává. Autoři a nakladatelé mohou knihy přihlásit do 15. dubna.

Ozvěny přinesly premiéry i diskuse

Dokumentární jaro se dočkalo více než tisícovky návštěvníků, celková návštěvnost činila osm tisíc zhlédnutí. Ozvěny nabídly 42 filmů a 6 filmových online debat. Připomněly také 6 debat Inspiračního fóra a program Ji.hlava dětem.

Program nabídl to nejzajímavější z loňského ročníku festivalu, ale také dvě premiéry. Jednou byl snímek Rentgen rodiny, ve kterém teheránská režisérka Firouzeh Khosrovani přiblížila rozdělení íránské společnosti – zachytila v něm komplikovaný vztah své nábožensky oddané matky a liberálního otce. „Během natáčení jsem zažila nejhlubší pocity potěšení i trápení. Bylo těžké postavit se vzpomínkám z dětství. Zároveň jsem chtěla, aby film přesahoval íránské reálie. A to se snad povedlo: lidé mi popisovali, že zažívali podobné pocity v rodinách s katolickými matkami nebo s otci komunisty. A i přesto dokázali žít spolu. Rodina přežije všechny ideologie,“ řekla Khosrovani v online debatě po filmu.

Šváb i experiment

Druhým snímkem, který se na Ozvěnách dočkal světové premiéry byl Šváb čínského umělce a disidenta Aj Wej-weje. Ten ve svém filmu zachycuje občanské nepokoje, které v Hongkongu vypukly na jaře 2019: pouliční demonstrace za politickou a soudní nezávislost. „Až díky filmu jsem pochopil, co se v Hongkongu skutečně děje. Šváb ukazuje, jak nemožný ten boj je. Vzbouřily se miliony lidí, ale k ničemu to nevede,“ řekl Aj Wej-wej v online diskusi po filmu.

Nabídku online programu doplnila také panelová diskuse s tvůrci pásma Fascinace: Exprmntl.cz. Debaty se zúčastnila Ester Grohová (Zůstane to mezi náma, řekl), Annet Furdecká (Vymezení), Lea Petrik (Podle čaroděje), Tereza Chudáčková, Klára Ondráčková (Krásně sviť a krásně hleď, z uší roste krasohled) a Zbyněk Baladrán (Katastrofa). V rámci živého programu proběhla také debata Druhý dech evropské kinematografie pořádaná v rámci East Doc Platform. O tom, jak oživit evropskou kinematografii diskutovala čtveřice evropských producentů (a absolventů ji.hlavského programu Emerging Producers): Anamaria Antoci (Rumunsko), Jasmina Sijercic (Francie), Radim Procházka (Česká republika), Pedro Fernandes Duarte (Portugalsko). Záznamy debat je možné zhlédnout na ji.hlavském webu či festivalových sociálních sítích.

11 tisíc korun na podporu duševního zdraví

I letos byl prodej akreditací spojený s podporou smysluplného projektu. Za akreditaci bylo možné zaplatit libovolnou částku, vše nad cenu akreditace poputuje ústavu – diváci celkem přispěli 11 tisíc korun. V rámci Ozvěn bylo možné využít na webu festivalu psychologickou poradnu: ve všední dny zde byl na chatu k dispozici odborník právě z Národního ústavu duševního zdraví.

Ozvěny uzavřela debata v New Yorku

Souběžně s tuzemskými Ozvěnami, proběhly také tradiční Ozvěny v zahraničí. Díky spolupráci s portálem DAFilms a s českými centry mohli diváci sledovat filmy loňské Ji.hlavy v Belgii, Francii nebo USA. Zahraniční online Ozvěny promítly více než desítku snímků a přinesly také přednášky a diskuse. Belgickým divákům nabídl program debatu Nová generace dokumentaristů – česko-belgický pohled, ve které se setkali Livia Tinca (programová vedoucí festivalu Millenium), Tom Van Herzele (pedagog filmové školy v Bruselu RITCS), Alice Tabery (Jan Jedlička – Stopy krajiny), Filip Remunda (Jak Bůh hledal Karla), Adam Ol’ha (Alchymická pec), Jindřich Andrš (Nová šichta).

Americká online debata s názvem Ozvěny evropského dokumentu pak ve čtvrtek celý maraton Ozvěn uzavřela. Vystoupil v ní český režisér Adam Oľha (Alchymická pec), Hubert Sauper (Epicentro) a Pedro Duarte (Duchové: Dlouhá cesta domů). Filmy byly dostupné zdarma.

guest
0 Komentáře
Inline Feedbacky
Zobrazit všechny komentáře