Dokumentární jaro zve na nového Aj Wej-weje

Ozvěny 24. Ji.hlavy zahajují už pozítří! Na programu jsou více než čtyři desítky dokumentů z celého světa, včetně nejnovějšího snímku čínského umělce a aktivisty Aj Wej-weje, který zachycuje občanské nepokoje v Hongkongu z roku 2019. „Wej-wejův film Šváb nabízí působivý obraz posledních dnů nezávislého Hongkongu. Těší nás, že režisér představí divákům svůj film osobně,“ říká ředitel festivalu Marek Hovorka. Ozvěny dokumentární Ji.hlavy začínají 11. března a potrvají dva týdny.

Jarní Ji.hlavu zahájí ve čtvrtek večer Rentgen rodiny. Film, v němž íránská režisérka Firouzeh Khosrovani přibližuje na příběhu vlastní rodiny, jak hluboce je rozdělena společnost její země. Khosrovani o svém filmu mluví jako o „životním projektu“. Zachycuje v něm problematické soužití svého liberálně smýšlejícího otce a silně nábožensky založené matky. Snímek získal v listopadu hlavní cenu na festivalu IDFA v nizozemském Amsterdamu. Po filmu proběhne diskuse s režisérkou.

Druhou novinkou bude již zmíněný Aj Wej-wejův Šváb. Film přibližuje občanské nepokoje, které v Hongkongu vypukly na jaře 2019: pouliční demonstrace za politickou a soudní nezávislost, policejní násilí, ale i rozhovory s hongkongskými aktivisty, s politiky, obyčejnými občany i policisty. I v tomto případě režisér představí svůj film osobně.

Na co dál se diváci mohou těšit? Z českých filmů například na Pripyat Piano Elišky Cílkové, která pojednává černobylskou tragédii v šestaosmdesátém roce. Nebo na snímek Jsme epicentry zemětřesení Tomáše Hlaváčka, který přibližuje environmentální žal mladé generace. Ozvěny připomenou rovněž film Jak Bůh hledal Karla režisérské dvojice Vít Klusák a Filip Remunda o vztahu (nejen) Poláků k bohu, a také nejlepší český dokument loňské Ji.hlavy: Nová šichta režiséra Jindřicha Andrše či hlavní vítězný film Bílá na bílé Viery Čákanyové.

Pozornost bude věnována rovněž italskému režisérovi Robertu Minervinimu, který žije v USA a zkoumá tamější společenskou periferii. Ve snímku Druhá strana zachycuje chudé obyvatele Louisiany a odhaluje kořeny jejich rasismu a militarismu. Americká filmařka Maria Finitzo pak ve filmu Dilema touhy otevírá téma ženské rozkoše a snaží se demytizovat ustálené vnímání ženské sexuality. A program pamatuje i na filmový experiment: například na tvorbu Zbyňka Baladrána, Ley Petříkové, Guliho Silbersteina, Pétera Lichtera a dalších.

Snímek Dilema touhy režisérky Finitzo | © MFDF Ji.hlava

„Dokumentární jaro je příležitostí užít si kvalitní festivalové filmy v době, kdy se mnoho festivalů přesouvá do teplejších dnů. Těší nás, že ji.hlavskou jubilejní pětadvacátou sezónu zahájíme už teď,“ říká Hovorka.

Inspirační fórum zve tradičně k debatám na aktuální společenská témata. Například nad českým zemědělstvím, nad tím, jak se Afrika vypořádává s globálním oteplováním, nad digitální nadvládou velkých technologických firem.

V rámci Ozvěn bude představena druhá série podcastu Screenshot Inspiračního fóra. Tentokrát je autorkou politoložka Kateřina Smejkalová spolu s divadelníkem Ondřejem Cihlářem. Společně představí sedm výjimečných hostů loňského fóra. Nové díly a speciály (přinášející diskuse v původním znění) budou vycházet každou středu na webu, v podcastových aplikacích Apple Podcast, Google Podcast, Spotify a na Deníku Referendum.

Jarní Ozvěny proběhnou navíc i v zahraničí. Díky spolupráci s portálem DAFilms a s českými centry budou moci diváci sledovat filmy loňské Ji.hlavy například v Belgii, New Yorku nebo Paříži. „I naše tradiční zahraniční Ozvěny jsme letos museli proměnit v online zážitek. Věříme, že díky tomu objevíme pro festival i filmy nové publikum také v zahraničí,“ říká Hovorka. Filmy zde budou dostupné zdarma.

V Belgii proběhnou Ozvěny mezi 11. až 17. březnem už po deváté a nabídnou dvanáct snímků, včetně několika oceněných filmů. Chybět nebudou například Alchymická pec, Duchové: Dlouhá cesta domů, Epicentro nebo Pripyat piano. Od 19. března se pak Ji.hlava představí už počtvrté v New Yorku. Zahraniční turné zakončí ji.hlavské filmy v Paříži, kde Ozvěny proběhnou od 18. do 25. března.

guest
0 Komentáře
Inline Feedbacky
Zobrazit všechny komentáře