Vítězný snímek 39. ročníku filmového festivalu Sundance byl prodán za rekordních 25 miliónů dolarů!

Na konci ledna se konal 39. ročník Sundance Film Festival, na kterém byla oceňěna hraná i dokumentární tvorba. Nejvíce skloňovaným snímkem mezi diváky a kritiky se stal film CODA režisérky Siân Heder, který byl prodán za rekordních 25 miliónů dolarů distribuční společnosti Apple TV+. Na dalším oceněném snímku Hive, zanechal stopu kosovský student FAMU Enis Saraçi.

Sundance Film Festival je jeden z největších festivalů nezávislého filmu v USA, kdyby nepanovala po celém světě pandemie koronaviru, konal by se v Salt Lake City v Utahu, ale stejně jako jiné festivaly musel být přesunut do online prostoru. Diskuze tvůrců filmů probíhaly prostřednictvím Zoomu a můžete si je pustit z portálu Youtube.

„Nebyl to „virtuální“ festival, byl to skutečný festival, který byl vytvořen vloženým úsilím i energií umělců a jejich tvorby. Naše vize pro letošní ročník festivalu byla doprovázena nezávislým duchem umělců v naší komunitě, kteří pokračovali v tvorbě a sdíleli s námi odvážné a nekompromisní příběhy, a to i přes náročné období v letech 2020 a 2021. Bylo mi ctí dopomoci k novému setkání publika a vstoupit do kultury s fanfárami, zejména nyní, kdy je těžší získat pozornost,“ doplnila k festivalu jeho ředitelka Tabitha Jackson.

Letos se po šest dnů promítalo sedmdesát tři celovečerních snímků a padesát krátkých filmů vybraných z více než 14 000 přihlášených děl. Na vyhlášení, které moderoval americký herec a stand-up komik Patton Oswalt, porota rozdala třicet jedna cen pro celovečerní a krátké filmy.

Jako nejlépe hodnocený celovečerní snímek byl vyhlášen film CODA americké režisérky Siân Heder, který vyhrál cenu ve třech hlavních kategoriích pro nejlepší film, nejlepší režii a nejlepší film podle diváků. Tímto se rodinné drama zapsalo do historie festivalu, protože žádnému z předešlých filmů se nepodařilo vyhrát tři hlavní ceny přehlídky.

Po takovém úspěchu u kritiků a diváků se strhl distribuční boj o celosvětová vysílací práva. Vyhrála je společnost Apple TV+, která za snímek CODA utratila 25 miliónů dolarů (v přepočtu přes 535 miliónů korun). Tím si film zajistil další prvenství. Jedná se o nejvyšší transakci v dějinách festivalu Sundance, která proběhla. Sesadil tak snímek Palm Springs z minulého roku, za který společnost Hulu na přehlídce utratila 17,5 miliónů dolarů. Název filmu CODA je akronymem „Children Of Deaf Adults“ (dítě hluchých rodičů) a jeho vysílání na Apple TV+ můžeme očekávat už v letošním roce 2021.

Tříminutové představení snímku CODA režisérkou Siân Heder

Drama Hive, které bylo vytvořeno v koprodukci Albánie, Kosova, Makedonie a Švýcarska, získalo cenu poroty za nejlepší neamerický film, režii a cenu diváků. Film pojednává o matce, která ztratila manžela ve válce v Kosovu, založila si malý obchod a snaží se zabezpečit své děti v patriarchální společnosti. Na tomto snímku se podílel i student pražské FAMU Enis Saraçi, který studuje třetím rokem program Montage.

Cenu za nejlepší americký dokumentární film a cenu diváků za nejlepší dokument si odnesl snímek Summer of Soul, který je záznamem Harlemského kulturního festivalu z roku 1969. Režie se ujal hudebník Questlove, spoluzakladatel hudební skupiny Roots. Nejlepším světovým dokumentem se stal dánský animovaný film Flugt.

„Byl to jedinečný festival ve výjimečném okamžiku,“ uvedla ředitelka Sundance Institute Keri Putnam. „Byli jsme schopni povznést nezávislé umění a spatřit nádhernou sbírku filmů. Použili jsme nové cesty, které fungovaly díky odvážnému publiku, které bylo ochotno se spojovat a spolupracovat s námi. Sledovat sbližování lidí, kteří se spojují, aby diskutovali o nových skvělých dílech, bylo neuvěřitelně přínosné. Taktéž to bylo jasné potvrzení, že nezávislý film inspiruje společnost k bohaté diskuzi.“

Snímek z filmu Hive | © Sundance Institute
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacky
Zobrazit všechny komentáře