Ceny TRILOBIT 2021 znají své vítěze

Udělování 34. ročníku audiovizuálních cen Českého filmového a televizního svazu (FITES) proběhlo v sobotu 23. ledna v Kulturním domě Plzeňka v Berouně. Porota ocenila v hlavní kategorii dokument V Síti režisérů Barbory Chalupové a Víta Klusáka za jejich dokument o sexuálních predátorech a zneužívání dětí na internetu.

Ceny TRILOBIT vznikly v 60. letech minulého století a jejichž cílem je vyzdvihovat televizní a filmová díla, která mají výraznou estetickou, etickou, uměleckou či společenskou hodnotou bez ohledu na komerční úspěch a diváckou sledovanost za uplynulý rok. Udílení těchto audiovizuálních cen Českého filmového a televizního svazu probíhá úplně jako první vyhlášení v novém kalendářním roce. Letošní udílení cen se pořádalo online bez diváků a bylo streamováno Českou televizí.

Barbora Chalupová a Vít Klusák si přebírají Hlavní cenu TRILOBIT | © FB FITES

TRILOBITa za námět, scénář a režii si vyzvedli dokumentaristé Barbora Chalupová a Vít Klusák za snímek V Síti. Porota pod vedením režiséra Romana Vávry okomentovala vítězný dokument slovy: „Nahá realita, kterou nám prezentují tvůrci dokumentu o sexuálním predátorství na internetu, jemuž jsou stále častěji vystavováni ti nejbezbrannější z nás – děti, šokuje. Nejen zvráceností sexuálních lovců bez zábran, ale především rozsahem a vážností situace,“ a doplnila, „tím, jak sugestivně a naprosto otevřeně hovoří o citlivém problému, vtahuje nás prostřednictvím odvážného experimentu přímo do ohniska dění a vzbuzuje silné emoce vůči páchanému zlu.“

Mezi další oceněné TRILOBITem patří scenárista a režisér Bohdan Karásek za komediální drama Karel, já a ty či Radovan Síbrt za námět, scénář a režii dokumentu Postiženi muzikou, jenž pojednává o kapele The Tap Tap, jejíchž členy jsou studenti Jedličkova ústavu. Bez cen neodešli ani otec Ivan a syn Josef Trojanovi, kteří získali TRILOBITa za ztvárnění hereckých rolí ve filmu Šarlatán polské režisérky Agnieszki Holland. „Za šťastné považujeme rozhodnutí režisérky obsadit do role klenoucí se ve velkém časovém odstupu otce a syna, což dodalo výbornému výkonu Trojanových na věrohodnosti i prostřednictvím sladěných gest, pohybu těla i mimiky,“ zdůvodnila své rozhodnutí porota.

Ivan a Josef Trojanovi si přebírají ocenění | © Ceny TRILOBIT

Cenu Vladislava Vančury za celoživotní tvorbu obdržela jednaosmdesátiletá herečka Jana Brejchová, jež si za svoji dlouholetou uměleckou kariéru zahrála ve stovce filmových i televizních filmů. Diváci ji mohli vidět třeba v muzikálu Noc na Karlštejně, v seriálu Arabela a mnoha dalších. „Herectví Jany Brejchové a její role patří nepochybně k tomu nejlepšímu, co naše poválečná kinematografie nabídla. Za výjimečné považujeme i to, že se nikdy nezpronevěřila hereckému svědomí a svým talentem nesloužila mocným,“ podotkla porota.

Cena Ferdinanda Vaňka za přínos díla občanské společnosti putovala režisérovi Břetislavu Rychlíkovi, který popsal neobyčejného slovenského katolického disidenta v dokumentu Strážce paměti Ján Langoš.

Břetislav Rychlík přebírá Cenu Ferdinanda Vaňka | © FB FITES

Cenu Josefa Škvoreckého za mimořádné literární dílo v oboru audiovizuální tvorby získali autoři Ludvík Baran, Jaromír Šofr, Marek Jícha a Daniel Souček za odbornou publikaci Česká kameramanská škola, která se věnuje stoleté historii Klubu československých kinofotografů.

Zvláštní cena poroty připadla ruskému režisérovi Dmitriju Bogoljubovi za dokumentární film Provinční městečko E, jenž nahlíží do středu současného Ruska, které je ovlivněno současným prezidentem Vladimírem Putinem.

Cenu Berounský medvídek, kterou uděluje dětská porota, vyhrála pohádka Princezna zakletá v čase režiséra Petra Kubíka. Dětští porotci chválili příběh, efekty a nezapomněli opomenout ani krásný vizuál či prostředí. Ocenili i nádherná letecká rána nad Bouzovem či kostýmy. Celé hodnocení uzavřely děti poděkováním hercům se slovy, že jim jejich výkony věřily.

Naopak nelichotivou a kritickou cenu Zlatý citrón obdržela desítka členů Rady České televize (Roman Bradáč, Vladimír Karmazín, Jaroslav Maxmilián Kašparů, Jiří Kratochvíl, Pavel Kysilka, Hana Lipovská, Pavel Matocha, Jiří Šlégr, Daniel Váňa, Lubomír Veselý) kvůli nedostatečnému odůvodnění odvolání dozorčí komise Rady ČT v listopadu 2020.

Vyhlašování cen se muselo obejít bez diváků | © FB KD Plzeňka Beroun
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacky
Zobrazit všechny komentáře