Zemřel režisér Kim Ki-duk

Oceňovaný režisér Kim Ki-duk zemřel v pátek 11.12. ve svých 59 letech. Důvodem byly komplikace při onemocnění COVID-19.

Jihokorejský režisér se vydal již 20. listopadu do Lotyšska kvůli koupi domu v Jurmale, přímořském letovisku země poblíž hlavního města Rigy, za účelem získání povolení k pobytu.  Jeho kolegové byli znepokojení, když se nedostavil na plánované schůzky, a proto ho začali hledat v nemocnicích. Ki-duk byl hospitalizován kvůli příznakům koronaviru. Bohužel nemoc nepřekonal a v brzkých ranních hodinách místního času nemoci podlehl.

Tuto zprávu potvrdil ruský dokumentarista Vitaly Mansky, který žije v Lotyšsku a je prezidentem místního filmového festivalu ArtDocFest, a korejské Ministerstvo zahraničních věcí. Diplomatický zdroj uvedl, že Ki-dukovu smrt musí nemocnice ještě potvrdit kvůli pravidlům ochrany soukromí.

Kim Ki-duk na 70. Biennale | © La Biennale di Venezia

Kim Ki-duk se narodil v Jižní Koreji v roce 1960. Patří mezi nejkontroverznější tamní režiséry. Jeho tvorba je speciální svými tématy a vizuálem, přičemž je často přirovnáván k režiséru Kim Ki-youngovi, který měl podobný filmový rukopis. Měl kontroverze i ve svém osobním životě a byl obviněn ze sexuálního zneužití několika žen po rozšíření hnutí #MeToo. Přesto jihokorejský soud částečně obvinění zamítl.

Celovečerním debutem režiséra byl nízkorozpočtový snímek Krokodýl z roku 1996, který byl v Koreji dobře přijat a byl uveden na řadě evropských festivalech. Ki-duk získal Zlatého lva na 69. Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách za film Pietà, Stříbrného lva za nejlepší režii na 61. Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách za film 3-iron, Stříbrného medvěda za nejlepší režii na 54. Berlínském mezinárodním filmový festivalu za film Samaritánka a cenu Un Certain Regard na filmovém festivalu v Cannes v roce 2011 za snímek Arirang.

guest
0 Komentáře
Inline Feedbacky
Zobrazit všechny komentáře