Peter Bebjak natáčí nový film ‚Stínohra‘

Držitel Křišťálového globu za nejlepší mužský herecký výkon z MFF Karlovy Vary 2019 Milan Ondrík, jeden z nejobsazovanějších domácích herců Hynek Čermák, Vladimír Javorský, Kristýna Frejová nebo dva nové herecké objevy: Leona Skleničková a Jan Jankovský v režii oceňovaného režiséra Petera Bebjaka – to je nový thriller Stínohra, jehož natáčení začalo minulý týden.

Hlavním hrdinou příběhu je Jan Kavka (Milan Ondrík). Čtyřicetiletý záchranář z malého města právě opustil manželku Evu (Dominika Morávková). V okamžiku rozchodu se Eva stane tragickou obětí zločinu. Z Jana je vdovec, který žije s vědomím, že smrt ženy nepřímo zavinil a nepřišel jí v kritické chvíli na pomoc. Útočiště před neodbytným pocitem viny nachází díky kamarádovi Michalovi (Hynek Čermák) v místním boxerském klubu. Spřátelí se s Michalovou chráněnkou Gretou (Leona Skleničková), jíž tělocvična nahrazuje nepoznanou rodinu. Vyšetřovatel Dvořák (Vladimír Javorský), který má případ smrti Evy Kavkové na starosti, naráží na řadu podivných okolností. Ukazuje se, že pachatel, feťák Robert Stránský (Jan Jankovský) je informátorem pod ochranou vyšetřovatelky z protidrogové centrály Mudrové (Kristýna Frejová). Jan chce věřit ve spravedlnost i v to, že se dokáže s pomocí svých přátel vrátit do všedního života. Ale obava z toho, že by vrah nakonec mohl uniknout trestu, jej přivede k rozhodnutí vydat se na vlastní cestu odplaty za nečekaných okolností a s nejistým výsledkem. Najde kromě pomsty i stále nenalezené odpuštění sobě samému?

Scénář dramatického příběhu Stínohra napsala podle námětu producenta Jana Bradáče jeho žena Vendula Bradáčová. Film vzniká v její produkční společnosti Hangar Films v úzké koproducentské a výrobní spolupráci se společností Barletta. „V příběhu Stínohry považuji za nejdůležitější téma konfliktu mezi institucionální spravedlností a tou subjektivně nastavenou, kdy se vrah vašeho blízkého může za určitých okolností pohybovat volně na svobodě, a dokonce i ve vaší blízkosti,“ říká producent a autor námětu Jan Bradáč. Námět příběhu pramení z jeho osobní životní zkušenosti a výchozí motiv Stínohry je tedy téměř autobiografický. Spolu se ženou Vendulou, scenáristkou a producentkou věnovali vývoji a přípravě projektu téměř deset let. Stínohra je pátým celovečerním snímkem společnosti Hangar Films po biografickém dokumentu Fulmaya, děvčátko s tenkýma nohama (scénář a režie V. Bradáčová) a koprodukci filmů Zejtra napořád (režie R. Havlík), Modelář (režie P. Zelenka) nebo divácky úspěšné komedie Poslední aristokratka (režie J. Vejdělek). Jan Bradáč je v rámci již více než čtvrtstoletí trvající kariéry ve společnostech FALCON a CineStar jako producent podepsán také pod diváckými hity Marie Poledňákové Líbáš jako Bůh a Líbáš jako ďábel a jako koproducent pod řadou dalších titulů jako například Rok ďábla (režie P. Zelenka) nebo Horem Pádem (režie J. Hřebejk).

Režisér Peter Bebjak točí jak na Slovensku, tak v Čechách, kde patří k jeho nejúspěšnějším pracím krimiseriály – např. Případy 1. oddělení nebo minisérie Herec s Janem Cinou v hlavní roli, kterou nedávno uvedla Česká televize. Film Čára mu vynesl na MFF Karlovy Vary 2017 Křišťálový globus za nejlepší režii, a jeho nejnovější film – historické drama Zpráva – bude za Slovensko usilovat o nominaci na Oscara pro nejlepší zahraniční film letošního roku. Peter Bebjak je divákům znám také jako herec, především z hlavní mužské role ve filmu Jana Hřebejka Učitelka.

Stínohra nabídne napínavý děj plný nečekaných zvratů zasazený do blíže neurčeného města, kterých je v Česku nespočet. Příběh propojuje lidi, kteří se vzájemně dobře znají, s místní nemocnicí, policejní stanicí, vězením a s neokázalým prostředím jedné malé komunity, ve které o ostré boxerské zápasy není nouze. Nade všemi z nich ale probíhá souboj vnitřních emocí člověka, který v sobě dusí vinu za zbytečnou smrt a touhu po pomstě. Jan Kavka je v tom souboji nezdolným bojovníkem, který jde až na samou hranu spravedlnosti a pokouší se fyzickou bolestí uzdravit hluboká zranění ve vlastní duši.

Natáčení Stínohry začalo 25. listopadu 2020 a 30 natáčecích dní je rozděleno do dvou etap. Se závěrem té druhé se počítá v dubnu příštího roku a premiéra v českých i slovenských kinech je plánována na říjen 2021.

Dramaturgem Stínohry je Petr Zelenka, za kamerou stojí Martin Žiaran, hudbu složí Juraj Dobrakov, architektkou je Mariana Kuchařová, kostýmní výtvarnicí Jarmila Dunděrová, film stříhá Marek Kráľovský.

 

Fotografie: © Hangar Films/Julie Vrábelová

guest
0 Komentáře
Inline Feedbacky
Zobrazit všechny komentáře