Florian Zeller přináší svůj režijní debut ‚The Father‘

Sony Classics přináší do kin režijní debut spisovatele a scénáristy Floriana Zellera The Father. Snímek mohl dopadnout katastrofálně, přesto se z něj vyvinula skvělá podívaná s Anthonym Hopkinsem.

Florian Zeller je především spisovatel a scénárista, který se podepsal pod francouzskými snímky Amoureux de ma femme (2018) nebo Dejte mi pokoj! (2014). Nyní se na plátnech kin objevuje jeho režijní debut The Father s Anthonym Hopkinsem v hlavní roli.

Postarší muž (Anthony Hopkins) odmítá veškerou pomoc své dcery. Když se snaží pochopit své měnící se okolnosti, začíná pochybovat nejen o svých blízkých a své mysli, ale dokonce i o struktuře své reality. Stejně jako u Anthonyho si publikum nikdy není jisté, o co jde. Zeller chtěl „dostat diváky do hlavy hlavní postavy. Chtěl jsem, aby to nebyl jen příběh, ale aby si diváci vyzkoušeli, jaké to je ztratit orientaci.“

Děj se odehrává v jedné místnosti, na čemž by mohl Zeller jako scénárista narazit a snímek mohl působit jako záznam divadelního představení. Opak je ale pravdou. Snímek si hraje s publikem a vyvolává pochybnosti o tom, co je skutečné a co ne. Děj odehrávající se v jedné místnosti mohou diváci znát již z filmů Vlastníci (2019) nebo Úkryt (2002). Snímek The Father ale práci s prostorem dovedl do dalšího rozměru a jedná se o zajímavou podívanou.

„Nechtěl jsem natočit hru; to není vzrušující ani výzva, “řel Zeller pro Variety. „Přemýšlel jsem, jak využít kinematografii k tomu, co dokáže jen kinematografie. Když adaptujete divadelní hru, první radou bývá vytvořit venkovní scény, aby vše působilo filmově. Já jsem se rozhodl tak neučinit.“

Snímek debutoval na festivalu Sundance v roce 2020. Největší potlesk sklidily herecké výkony Anthonyho Hopkinse a Olivie Colmanové. V česku se snímek do kin dostane v roce 2021.

© Sony Pictures Classics
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacky
Zobrazit všechny komentáře