Začíná festival Mezipatra! Co letos nabídne?

21. ročník Mezipater s tématem Zotavení celý přesunul online, ale ani letos nezůstanou návštěvnice a návštěvníci ochuzeni o bohatý filmový a rozmanitý doprovodný program.

Retrospektivní sekce

Letos Mezipatra opět představí divácky oblíbenou retrospektivní sekci. Ta letos připomene čtyři ikonické snímky queer kinematografie.

První z nich bude německý film z 30. let Dívky v uniformách (Mädchen in Uniform) o dospívání a první lásce. Mladičká Manuela se rukou osudu ocitla v odměřeném prostřední vzdělávací instituce. Poslední slovo tu má vždy slečna von Bernburg a Manuelu drží nad vodou jen vřelost dívčího kolektivu. Ta však rychle zchladne, když se Manuela rozhodne promluvit o své náklonnosti k učitelce. Snímek režisérky Leontine Sagan se stal filmovým hitem v Evropě a dodnes patří mezi klasiku.

Snímek Dívky v uniformách | Foto: © Deutsche Film-Gemeinschaft

Dokument Perverzní není homosexuál, ale společnost, v níž žije (Nicht der Homosexuelle ist pervers, sondern die Situation, in der er lebt) konfrontuje publikum se všemi myslitelými stereotypy o gayích. Filmová sonda do gay komunity 70. let v Berlíně se dostává pod líbivý povrch života queer subkultury a ukazuje pozlátko i jeho odvrácenou tvář. Režisér Rosa von Praunheim si podvratým způsobem hraje se stereotypy jako politickou zbraní proti ignoraci jak většinové společnosti, tak gay komunity.

Dokumentární sekce

Dokumenty na Mezipatrech představí milníky queer historie. Součástí programu bude i mezinárodní soutěž krátkých filmů.

Queer filmový festival uvede kromě hraných snímků i tři dokumenty. Ty v samostatné sekci přinášejí věrné svědectví queer historie. Snímek Před Stonewallem (Before Stonewall) zachycuje proměnu queer komunity minulého století, která si tváří v tvář většinové společností musela svoje práva tvrdě vybojovat. Na Oscara nominovaný Jak přežít mor (How to Survive a Plague) navrátí divačky a diváky do 80. let, kdy v západním světě propukla epidemie AIDS. Dokument mapuje protestní aktivity skupin, které provokativními metodami upozorňovaly na neochotu americké vlády řešit „rakovinu homosexuálů“. Neviditelné lásky (Les Invisibles) jsou oproti dvěma předchozím snímkům intimním portrétem vztahů ve starší generaci gayů a leseb. Mnozí totiž vlivem společenských proměn prožívají klidný vztah až během svého stáří.

Snímek Neviditelné lásky | Foto: © 2012 – Zadig Films

O cenu studentské poroty se budou ucházet krátké filmy rozdělené do sedmi tematických bloků. O nerovnosti ve světě a diskriminaci menšin vypráví animovaný blok Probudím se barevně a blok s trans filmy Díváš se skrz mě. Protagonistky lesbického bloku Na pokraji nervového zhroucení se snaží balancovat na tenké hraně psychického zdraví. Správně zvolená terapie může zachránit, ale co dělat, když vnější tlak už nejde vydržet? Hrdinové gay bloku Utržený ze řetězu ukážou, jak na to. O důležitosti bezpečného prostoru, ať už je tvořen čtyřmi stěnami, nebo objetím nejbližších, vypráví dokumentární blok Malá bezpečná místa. S rodinou, která zanechává šrámy na duši, se pak potýkají hrdinové a hrdinky bloku To přebolí. A poslední Zakázané radosti zase dávají nakouknout do nejutajovanějších představ, které pomalu vyplouvají na povrch.

„I v doprovodném programu jsme se letos snažili navázat na téma festivalu, Zotavení. To pro nás znamená nezůstávat u toho, že na nějaký společenský problém jen ukážeme, chceme místo toho nabízet i konkrétní řešení. Ať už na workshopech nebo třeba v rámci panelové diskuze, která se bude věnovat tomu, jaké osobní i kolektivní dopady má nesnášenlivost a s ní spojený menšinový stres,” říká koordinátorka doprovodného programu Marie Barvínková. „Velkou radost máme ze spolupráce s Terézií a Zuzanou z podcastu Vyhonit ďábla. A taky z toho, že se nám i v rámci online festivalu podařilo zachovat dva DJ sety, které budeme livestreamovat přímo z kavárny a kina Lucerna. Divačky a diváci si tak můžou aspoň doma připomenout atmosféru tradiční zahajovací a zakončovací party.“

Online workshopy

V pátek od 17:00 se můžou zájemci nejen z řad novinářek a novinářů zúčastnit webináře Transparentní čeština o tom, jak správně psát o trans a nebinárních lidech. Workshop Markéty Bečkové, moderátorky Lenky Králové a lingvistky Ivany Recmanové ze spolku Trans*parent bude stát na konkrétních příkladech z praxe.

V neděli 8. listopadu ve 14:00 je připraven další webinář Škola, základ queer života, na kterém Marcela Macháčková (Mezipatra na školách), Karel Pavlica (S barvou ven, Trans*parent) a hosté z pedagogického prostředí poradí, jak ve škole uchopit LGBTQ+ témata bez předsudků. Na oba workshopy je nutné se registrovat na mezipatra.cz.

Doprovodný program v přímém přenosu

V rámci každodenních přímých přenosů ze studia budou mít divačky a diváci možnost sledovat i některé z akcí doprovodného programu. Začínají každý den v 19:00.

V sobotu 7. listopadu se můžou podívat na diskuzi s tvůrkyněmi  filmu Code of the Freaks o tom, jak se na filmovém plátně zobrazují lidé s postižením a jak se v tomto ohledu dá vymanit z ohraných schémat. V neděli 8. listopadu čeká na  fanynky a fanoušky populárního podcastu Vyhonit ďábla nahrávání speciální živé epizody, tentokrát o fenoménu OnlyFans. Terézia Ferjančeková a Zuzana Kašparová a jejich hosté se budou bavit o sexuální práci, studu, digitalizaci sexu a sociálním přijetí nebo vyloučení lidí, kteří si sexem vydělávají. V pondělí 9. listopadu následuje panelová diskuze Nejsem homofob, ale… o menšinovém stresu a zdraví LGBTQ+ komunity. Pozvání přijali sociální geograf Michal Pitoňák, psycholog Josef Smrž a sexuoložka Petra Vrzáčková. V úterý 10. listopadu proběhne interaktivní přednáška Štěstí přeje připraveným o PrEPu, tedy tzv. pre-expoziční profylaxi, která odstartovala revoluci v sexuálním životě hlavně gay a bisexuálních mužů. Robert Hejzák z České společnosti AIDS pomoc bude mluvit o  výhodách i nevýhodách léku, o mýtech s ním spojených i o situaci v Česku.  Ve středu 11. listopadu pak do studia dorazí režiséři, protagonistky a protagonisté unikátní dokusérie Trans*, která vznikla v produkci Streamu pro TelevizeSeznam.cz. Jednotlivé portréty ze série budou v rámci besedy střídat živé vstupy.

 

Úvodní foto: Plakát Mezipatra 2020 | Foto: © Mezipatra

guest
0 Komentáře
Inline Feedbacky
Zobrazit všechny komentáře