Recenze: Léto v Kreuzbergu

Do Česka se dostává druhý celovečerní film německé režisérky Leonie Krippendorffové s hlavní hrdinkou Norou, která jako náctiletá objevuje sama sebe a při tom se sbližuje se starší spolužačkou Romy. Nové romantické drama láká na hvězdné herecké obsazení a svěží letní vizuál.

Vše začíná, když čtrnáctiletá Nora tráví čas se svou sestrou Jule při párty a trávením času s jejími kamarády. Dostává se do vyššího ročníku Jule, kde se po nehodě s první menstruací dostává do kontaktu s Romy, který už několikrát propadla. Dívky spolu začnou trávit čas a všechny hlavní postavy se dostávají do běžných konfliktů mladých lidí.

Ačkoliv se to může zdát, snímek není o objevování sexuální orientace Nory a jejích sexuálních zážitcích, ale o objevování sama sebe a především o dospívání. Příběh se drží klasické struktury, je milý a diváka baví. Bohužel nese značné množství klišé a to ve velkém množství ubírá na originálnosti děje. Postavy často navštěvují koupaliště, které je jedním z hlavních míst děje. Tvůrci mohli využít jiných prostředí, kde by byla Nora šťastná a trávila čas s Romy. Občasné scény jsou až tak absurdní, že jim divák nemá šanci uvěřit. Snímek se místy značně vleče a neuškodilo by mu odebrat část scén a tím zkrátit stopáž. Pořád ale platí, že si udrží divákovu pozornost a k tomu napomáhají skvěle napsané postavy.

Nora je tichá a nevýrazná dívka. Doma v zavařovacích sklenicích chová housenky, o které se pečlivě stará. Ve filmu fungují jako výborná metafora, se kterou tvůrci výrazně pracují. Motýl se stává často užitým motivem a divák sleduje proměnu Nory z housenky až v krásného motýla. Je škoda, že se motýl objevil dříve, než na závěru snímku, jelikož si kvůli tomu mohou diváci vyvodit dva závěry nebo si přímo závěr duplikovat.

Postavu Romy ztvárnila oblíbená herečka Jella Haase, kterou mohou diváci znát z filmů Fakjů pane učiteli nebo Téměř dokonalá tajemství. Režisérka mohla vytěžit z talentu Jelly mnohem více, a kvůli tomu není ve snímku výrazná tak, jak jsou všichni zvyklí. Její herecký výkon značně překonala představitelka Nory, Lena Urzendowsky, která je především německá televizní herečka. Dokonale vyjádřila všechny emoce, kterými si její postava prošla. Důkazem je její mnohonásobné vítězství za herecký výkon ve filmech Der große Rudolph (2018) a Das weiße Kaninchen (2016).

Práce s kamerou je působivá a často je užívaná hra se světlem. Teplý letní vizuál prohlubuje vnímání snímku a dovolí se alespoň na chvíli ocitnout v Německu během letních měsíců. Obrazový formát 4:3 dává snímku retro formu, která není vůbec na škodu. Skvěle ho doplňuje chytlavá hudební složka, která se nenutí a příjemně doplňuje emotivní příběh.

Svěží, autentický, ale i drsný snímek dává další vhled do života dnešních náctiletých a oblíbí si ho především právě teenageři. Svou zajímavou podobou a nevšedním příběhem udrží pozornost. Bohužel ale nese značná negativa a náročné diváky neosloví.

Po uvedení na Febiofestu byl zařazen i v programu Mezipater, jež plánují film v rámci distribuce Queer Kino poslat i do běžných kin již 3. prosince.

 

  Léto v Kreuzbergu
  Kokon
Hodnocení:
Německo, 2020, 95 min

60 %

Drama / Romantický
Režie: Leonie Krippendorff
Scénář: Leonie Krippendorff
Kamera: Martin Neumeyer
Střih: Emma Gräf
Hudba: Maya Postepski
Hrají: Jella Haase, Lena Urzendowsky, Lena Klenke, Elina Vildanova, Anja Schneider

 

Fotografie a plakát: © Salzgeber & Co. Medien / Mezipatra QFF

guest
0 Komentáře
Inline Feedbacky
Zobrazit všechny komentáře