Ani unikátní 54 ½ Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary se nekoná!

Speciální poloviční ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, který se měl uskutečnit od 18. do 21. listopadu v Karlových Varech, se z důvodu vládních opatření a přetrvávající pandemii koronaviru zrušil.

Na začátku července, který obvykle patřil největšímu filmovému festivalu v České republice, se uskutečnila filmová přehlídka Tady Vary. Byla náhradou za zrušení 55. MFF KV kvůli koronaviru. V téměř stovce kin se promítalo 16 filmů, které vybíral organizační tým karlovarského festivalu. Mezi snímky mohli diváci shlédnout například dramedy Než skončí léto (Babyteeth) režírované australskou režisérkou Shannon Murphy, dokument Kubrick o Kubrickovi (Kubrick par Kubrick) či francouzské drama Proxima s Evou Green v roli astronautky, která se připravuje na vesmírnou misi.

„Přehlídka Tady Vary byla naší bezprostřední reakcí na situaci, kdy jsme chtěli zajímavé filmy z festivalového výběru přivést za diváky. Ale stále cítíme, že tou klíčovou hodnotou karlovarského festivalu je atmosféra setkávání a sdíleného filmového zážitku, kdy se dokážeme společně radovat, dojímat, bát se,“ sděluje prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška, „speciální přehlídka se sice uskuteční v netradičním podzimním termínu, ale s obvyklou festivalovou atmosférou, na kterou jsou hosté a návštěvníci zvyklí.“


Tady Vary – Křišťálový glóbus | Foto: © KVIFF

K lítosti všech filmových příznivců se Bartoškova slova nevyplnila a avizovaný poloviční ročník, jenž měl proběhnout od 18. do 21. listopadu, se neuskuteční. Na filmové přehlídce se mělo představit 30 nesoutěžních filmů, které měly být promítány v tradičních prostorách MFF KV – v hotelu Thermal, Městském divadle Karlovy Vary, kině Čas či v sále Grandhotelu Pupp. Z utajovaného programu organizátoři prozradili jen světovou premiéru digitálně restaurované verze filmu Kočár do Vídně z roku 1966 režírovanou Karlem Kachyňou.

„Když jsme ohlásili mimořádný 54 ½ Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, setkali jsme se s řadou nadšených ohlasů, lidé se do Varů těšili na nové filmy v netradičním čase. Mrzí nás, že ani tuto akci nemůžeme uspořádat, ale v současné době je zdraví naprostou prioritou a já jsem si jistý, že to všichni takto vnímají. Věřím, že vše úspěšně překonáme a budeme se moci společně setkat příští rok v červenci v Karlových Varech,“ přeje si ředitel MFF KV Jiří Bartoška.

Odložený 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se bude konat od 2. do 10. července 2021, pokud koronavir opět nezkomplikuje pořadatelům organizaci významné české kinematografické přehlídky.


Prezident festivalu Jiří Bartoška a Marek Eben zahajují přehlídku Tady Vary | Foto: © KVIFF

 

Úvodní foto: © KVIFF

guest
0 Komentáře
Inline Feedbacky
Zobrazit všechny komentáře