Serial Killer letos nabídne všechny seriály online a zdarma

„Letos nechceme být killeři“, tak by se dalo ve stručnosti vyjádřit motto, kterého se během letošních příprav drží organizační tým mezinárodního soutěžního televizního festivalu Serial Killer. Podzimní přípravy, skvělé ohlasy na druhý ročník, navázané důležité spolupráce a následná úspěšná hodinová prezentace v programu prestižního festivalu Berlinale s názvem „Killing Stereotypes about Central and Eastern Europe“ sice napovídaly, že půjde o speciální ročník, ale až koronavirová krize a první velká jarní vlna ukázaly, jak „jiný“ ve všech smyslech slova tento rok bude.

Organizační tým už v počátcích reflektoval, jak na krizi reagují starší a zavedenější partnerské festivaly v západní Evropě. Většina z nich přešla velice rychle do digitální podoby s většími či menšími diváckými i odbornými úspěchy. Serial Killer se rozhodl vzít si z této krize to nejlepší, kompletně zrekonstruoval webové stránky a navázal spolupráci s portálem DAFilms, jednou z nejzkušenějších českých VOD platforem sdružujících mimo jiné sedm klíčových evropských dokumentárních festivalů. „Ještě do nedávna jsme netušili, že fenomén binge watching se bude týkat právě našeho streamovacího portálu. Jak ale ukázala zkušenost z letošního roku ovlivněného pandemií, kvalita a pestrost obsahu je to, co naši diváci oceňují nejvíce. Jsme proto nadšení, že vykročit vstříc seriálové tvorbě můžeme právě ve spolupráci s festivalem Serial Killer,“ říká výkonná ředitelka DAFilms Diana Tabakov.

A co je důležitější, všechny strhující seriálové novinky budou mít diváci v ČR a na Slovensku možnost sledovat po dobu konání festivalu zdarma, stačí se pouze zaregistrovat přímo na stránkách festivalu nebo DAFilms! „Program je i letos rozdělen do několika kategorií, v rámci Soutěže budou moct diváci vidět nejlepší seriály z oblasti střední a východní Evropy, která se sice stále drží detektivek, přináší však i čím dál všímavější kritickou společenskou reflexi. Kolekce seriálů ze zbytku Evropy nazvaná Mezinárodní Panorama letos ukazuje, že po silném období detektivek začal trend politických dramat a true-crime rekonstrukcí. Pro diváky jsme vybrali ty nejzajímavější,“ popsala letošní festivalový program jeho dramaturgyně Táňa Zabloudilová.

Diváci na loňském ročníku festivalu.

V Británii milují tradice, a tak britské seriály, na které jsme se zaměřili ve zbývající kategorii, patří buď k tradičně oblíbeným britcomům, nebo taktéž pro ostrovy typickým sociálně reflektivním dramatům. V době pro Brexitu je zdejší společnost výrazně rozdělená a televizní autoři propast mezi Brity tematizují s citlivostí britské sociálně-realistické filmové školy,“ charakterizovala programovou sekci Fokus Zabloudilová. „Britcomům momentálně kralují ženské autorky, není to totiž jen Phoebe Waller Bridge, kdo na ostrovech momentálně pokračuje v silné tradici ženských komiček,“ doplnila.

Na stránkách Serial Killera můžou letos diváci shlédnout také unikátní program pozůstávající z příspěvků nejzajímavějších zahraničních i českých festivalových hostů; ve spolupráci se společností SONY se v těchto dnech natáčí s hosty po celé Evropě. „Program plánujeme produkovat ve vysoké kvalitě, příspěvky budou otitulkované, sestříhané, hutné a plné podstatných informací, novinek a postřehů, protože se domníváme, že mnoho diváků, včetně profesionálů, je unavených ze streamování a online diskusí, kterým už nikdo nedokáže věnovat dostatečnou pozornost,“ říká ředitelka festivalu Kamila Zlatušková.  

Diskuze budou dostupné také online.

Velká část obsahu bude tedy dostupná online, organizátoři ale nerezignovali ani na klasickou „živou“ akci, jen letos pozměnili její charakter. Speciální projekce, včetně unikátní premiéry jediného českého soutěžního snímku, ale také rozhovory, diskusní fóra, večírky a další bohatý doprovodný program, včetně zombie make-up dílny – to vše se bude letos v dnech 25. až 27. září odehrávat v brněnském Divadle Husa na provázku. Po celou dobu konání festivalu bude zároveň kladen patřičný důraz na bezpečnost, ale samozřejmě také komfort všech diváků i speciálních hostů. Účast letos mimo jiné potvrdili nejvýznamnější hráči českého televizního byznysu, ale i herci, režiséři a osobnosti českého veřejného prostoru spjatí s kvalitní TV tvorbou a v neposlední řadě i ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Vrcholem těchto „offline“ dnů bude předání ceny Progressive Killer, jejímž laureátem se letos stane producent a režisér Viktor Tauš, jehož unikátní premiéra seriálu Zrádci byla v loňském ročníku ozdobou soutěže nejlepších seriálů střední a východní Evropy. Festivalovou strategií je totiž systematicky mapovat a vyzdvihovat nejen kvalitní televizní produkci, ale také upozorňovat na výjimečné tvůrčí a producentské talenty z našeho regionu. I letos bude po slavnostním vyhlášení ceny následovat proslov, ve kterém Viktor Tauš kromě své tvorby reflektuje také stav regionální televizní produkce.

Premiéra seriálu Zrádci.

V porotě i letos zasednou výjimečné osobnosti, mimo jiné Peter Ansorge, bývalý šéf dramatické tvorby legendární britské televize Channel4, kde poprvé zazářily talenty Sachy Barona Cohena, Dylana Morana a Rickyho Gervaise, nebo šéfka programu pro profesionály TV Drama Vision jednoho z nejuznávanějších televizních festivalů kvalitní televizní tvorby, švédského Goteborg Film Festivalu, Cia Edström či bývalá ředitelka známé dánské filmové školy a dlouholetá spolupracovnice Larse Von Triera Vinca Wiedemann. „Porota bude letos výjimečně rozhodovat o vítězi online, ale dle svých slov se do Brna na další ročník Serial Killer-a velice těší a my budeme pevně doufat, že rok 2021 bude nejen pro kulturní akce, ale pro nás pro všechny veselejší a příznivější,“ zakončuje ředitelka a zakladatelka festivalu Kamila Zlatušková.

 

 

Foto: Serial Killer

guest
0 Komentáře
Inline Feedbacky
Zobrazit všechny komentáře