Režisér Merawi Gerima: Film ‘Residue’ jako zbraň v boji za práva černochů

Merawi Gerima se při rozhovoru na filmovém festivalu v Benátkách rozpovídal o svém dětství a označil jeho nový celovečerní snímek jako „zbraň“ v boji za práva černochů.

Gerima vyrostl v severovýchodní části Washingtonu D.C. Zde se také odehrává značná část příběhu v jeho debutovém snímku Residue, který pojednává o studentovi filmu jménem Jay. Ten se vrací domů z univerzity, kde se jeho rodina a přátelé potýkají s rasistickým nepřátelstvím nových bělošských sousedů. Gerima stejně jako Jay studoval filmovou školu USC. Tento snímek nejen režíroval, ale i napsal scénář, přičemž bylo jeho cílem dát hlas lidem v jeho sousedství včetně jeho samotného.

Po ohromení diváků na filmovém festivalu Slamdance měl jeho snímek Residue oficiální premiéru na filmovém festivalu v Benátkách v rámci sekce Independent Venice Days, kde měl film veliké ohlasy. Film, který pro USA získala filmová společnost Array Avy DuVernayové se objeví také na Netflixu již 17. září. Tototo snímku se dočkají také američtí diváci ve vybraných kinech.

Snímek Residue. / Foto: Array Releasing

„Na filmovou školu jsem šel v roce 2015. O rok později jsem se vrátil. A to byla nejdelší doba, kdy jsem kdy byl pryč z Washingtonu. Myslím, že právě rozsah a intenzita, do jaké se všechno změnilo, pro mě bylo v mnoha ohledech trochu znepokojující. Toho léta jsem tedy začal psát scénář, ze kterého vznikl film Residue“, řekl v rozhovoru Gerima. „V tom okamžiku to byl jen jako rozzlobený rozčilený a v podstatě malicherný příběh o gentrifikaci. Ale v určitém okamžiku se to spojilo s touto další představou o tom, že ten klučina hledá svého přítele. Dokážu vám to říct až teď, zpětně, protože jsem nedávno procházel deníkem. A v roce 2011 jsem měl záznam o tom, kdy jsem se právě dozvěděl špatné zprávy o jednom z kluků, se kterými jsem vyrůstal. Tento příběh se držel v mé mysli a když se tyto dva příběhy spojily, všechno začalo dávat smysl.“

Snímek Residue. / Foto: Array Releasing

„V jistém smyslu je pozdě, protože bych si přál, aby byl film Residue bylo něco, co odstartovalo nebo pomohlo nastartovat nepokoje – alespoň ve Washingtonu – ať došlo k jakémukoliv rozmachu. Protože pro mě je důležité, aby černoši ve Washingtonu věděli, že je v pořádku být rozzlobený na to, co se děje. Nepotlačovat své velmi pochopitelné pocity z věcí, které zažívají. […] To se ale stalo i bez filmu velmi krásným způsobem. Ale myslím si, že přesto je v mnoha ohledech Residue tak dobře umístěn v době, kdy lidé hledají zbraně všude – od ulice až po instituce. Takže pokud bude Residue jednou z věcí, které se v této bitvě chytí, budu skákat dva metry vysoko radostí!“

 

 

 

 

Úvodní foto: Courtesy Venice Days

guest
0 Komentáře
Inline Feedbacky
Zobrazit všechny komentáře