Dokument I Am Greta jde po stopách Grety Thunberg

Režisér Nathan Grossman se vydal po stopách cesty Grety Thunberg, jak jedna stávka proti klimatické krizi ovlivnila celý svět. A to jen se základním technickým vybavením.

Během toho, co se rozrůstalo nejen hnutí a ona, ale i rozsah filmu, tak jsem si řekla ‘Ježíši, nezdráhali jsme se příliš vzít si více techniky?“, řekl Grossman, který potkal Thunberg již v roce 2018 díky své kamarádce, která věděla o jejích plánech stávkovat před budovou švédského parlamentu.

Grossman nedoufal v žádné závěry, když oslovil Thunberg s nabídkou účasti v jeho novém dokumentu. „Řekl jsem ‘Dejme tomu den nebo dva a uvidíme, co se z toho vyvine.’ Zeptal jsem se jí, zda si můžu nasadit mikrofon a řekl jsem ‘Nic neočekávej. Takhle to funguje. Nevíme, jakým směrem se to bude ubírat.“

Ukázalo se, že se Greta stane hvězdou – nejsem Grossmanova filmu, ale i celosvětového hnutí upozorňující na klimatickou krizi. Stala se z ní vůdkyně tisíců lidí napříč Evropou, ohleduplně vysvětlila neoblomným novinářům svůj Aspergerův syndrom a přeplula Atlantský oceán na závodní jachtě s nulovou uhlíkovou stopu a stala se Osobou roku dle magazínu Time. A jak film elegantně zdůrazňuje, všechno by to byla osamělá a často bolestivá cesta, kdyby jí čelila samotná.

Foto: RTE

Režisér Grossman se v předchozích letech věnoval dokumentárním sériím o spotřebě masa ve Švédsku. To ještě ale netušil, že jeho snímek I Am Greta, který měl slavností premiéru 4. září v Benátkách, bude jedním z prvních filmů, které se dostanou do kin po koronavirové krizi. Snímek, jenž má v distribuci společnost Dogwoof, se dostane do kin v Evropě, Severní Americe a Austrálii po 16. říjnu. Po odstartování v kinech se film 13. listopadu objeví na platformě Hulu.

Trailer na snímek:

 

 

 

Úvodní foto: Hulu

guest
0 Komentáře
Inline Feedbacky
Zobrazit všechny komentáře