Nespresso Talents zná vítěze! Mezi tři nejlepší patří snímek z České republiky

Česko po třech letech opět zabodovalo v mezinárodním kole filmařské soutěže Nespresso Talents.  Porota vybrala ze 740 soutěžních snímků mezi tři oceněné i českou zástupkyni Danielu Hýbnerovou, která tak navázala na vítězství Darii Kashcheevy z roku 2017. Trojici nejlepších oznámila i česká porota, kterou nejvíce oslovili mladí autoři Oliver Beaujard společně s Ninou Zardalishvili, Iryna Kachalouskaya a Diana Horká.

Krátké filmy ve vertikálním formátu na téma Pozitivní spirála letos do soutěže Nespresso Talents zaslali začínající tvůrci ze 47 zemí. Animovaný snímek Daniely Hýbnerové The One About the Shirt vypráví příběh košile, která se shodou náhod postupně dostává k různým lidem, a ti si ji upravují k obrazu svému. „Film je založen na myšlence znovuvyužití oblečení a radování se z maličkostí kolem nás,“ popisuje hlavní myšlenku svého filmu režisérka. Umístěním na druhé příčce si vysloužila odměnu 3 tisíce eur na rozjezd kariéry a pozvánku na festival v Cannes 2021.
Úspěch Daniely připomíná rok 2017 a vítězství studentky pražské FAMU Darii Kashcheevy, která v soutěži Nespresso Talents odstartovala svou hvězdnou filmařskou dráhu, letos korunovanou nominací na Oscara. Jde o důkaz, že Česká republika je stále líhní dobrých filmařů, a nás těší, že Nespresso Talents je pro vycházející filmařské hvězdy inspirací,“ říká k letošnímu dobrému výsledku Andrea Petrová, Marketing Manager společnosti Nespresso.

Vítězným snímkem českého finále soutěže se stal Flubér Olivera Beaujarda a Niny Zardalishvili, na druhém místě skončil snímek Dance of Life od Iryny Kachalouské a třetí Karafiát autorky Diany Horké.

U všech oceněných mě potěšila vizuální stránka a ve dvou případech humor, nadhled, trocha sebeironie i pečlivá a promyšlená výprava filmů. Hlavně humor a vtip jsou důležité ingredience nejen do složité doby, ale pro krátký formát podle mne skoro nezbytnost,“ uvedl Martin Vandas, filmový producent a zároveň porotce letošního ročníku.

Další z porotců, herečka a režisérka Petra Nesvačilová dodává: „Já upřímně musím říci, že mi u většiny filmů chyběla větší péče a čas, ale přesto si vždy uvědomím, kolik je talentovaných lidí. Vítězné filmy měly dotažený jak scénář, tak i vizuální stránku. Jsou to opravdu dobré krátké filmy.

Do filmových příběhů se také promítla letošní koronavirová krize, jak podotýká i třetí porotkyně, bloggerka Markéta Pavleje: „Hodně témat bylo inspirováno pandemií a reakcí lidí na ni. Pak se také většina snímků odehrála v různých nespecifikovaných historických obdobích a je známo, že v dobách krize, lidé více myslí na minulost.

Vítězné trio si mezi sebe rozdělí odměnu v celkové výši 5000 eur (3000 eur pro vítěze a po 1000 euro pro 2. a 3. místo) a společně se podívají na Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2021.

Veškeré vítězné snímky Nespresso Talents 2020 jsou ke zhlédnutí na stránkách www.nespresso.com/talents/cz/cs/contest

Úvodní foto: Nespresso Talents 2020
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacky
Zobrazit všechny komentáře