Začalo natáčení nového filmu o J. A. Komenském

Na Zlínsku započalo natáčení nového životopisného filmu Jako letní sníh režiséra Lubomíra Hlavsy. J. A. Komenského ztvární Alois Švehlík a David Švehlík.

„Je patrné, že jako Češi se Komenským zabýváme méně, než by si tento génius pedagogiky skutečně zasloužil, tím spíš, že Komenský je uznáván po celém světě a ono známé přízvisko „učitel národů“ má své jasné opodstatnění,“ říká režisér Lubomír Hlavsa, který se rozhodl představit život českého génia z poněkud neobvyklého úhlu pohledu. Jako spojovací linku svého vyprávění zvolil setkání Komenského s malířem Rembrandtem van Rijn. Poslední vědecké výzkumy totiž ukazují, že právě tento umělec Jana Amose skutečně portrétoval.

Foto: VISTAILM

Osobnost Komenského je úzce spjata i se zlínským regionem. O titul jeho rodné obce usilují Nivnice, Komňa a Uherský Brod. Tvůrci dokumentu se ale rozhodli točit na Zlínsku také díky podpoře, kterou projektu udělil Zlínský kraj. Pro natáčení si zde vybrali hned několik lokací. „Štáb stráví nejvíce času na hradě Buchlov a v rožnovském skanzenu. Kromě toho navštíví i hrad Kurovice a lidové stavby v Rymicích. Celkem absolvuje v regionu devatenáct natáčecích dnů, a to včetně několikadenních ilustračních dotáček archiválií a přírodních lokací,“ uvádí Magdaléna Hladká ze zlínské filmové kanceláře.

Foto: Zlín Film Office

Kromě vizuálně poutavých lokací sází projekt také na umělecké zpracování. Formu dokudramatu si režisér Hlavsa úspěšně vyzkoušel na předchozích dílech „Jan Hus – Cesta bez návratu“ nebo „Poslední útěk Jeronýma Pražského“. V těchto filmech stejně jako v právě chystaném snímku o Komenském pracuje s pestrým hereckým obsazením. Na obrazovkách se tak mimo Aloise a Davida Švehlíkových objeví například Igor Bareš, Milena Steinmasslová, Klára Issová, Vladimír Javorský, Simona Postlerová, Jenovéfa Boková, Eliška Křenková a řada dalších osobností.

Pokud se vše podaří, už v listopadu letošního roku proběhne předpremiéra hotového filmu v českých kinech. Následovat má prosincové vysílání v České televizi. Produkce by ráda oslovila také zahraniční diváky. V roce 2021 by tak mělo dojít k výrobě anglické a švédské jazykové verze a následné distribuci za hranice Česka.

 

 

Úvodní foto: Zlín Film Office

guest
0 Komentáře
Inline Feedbacky
Zobrazit všechny komentáře