Ji.hlava představila letošní plakát: dominuje mu motiv světla

Letošní Ji.hlava má svůj vizuál! Tradičně v podání zkušeného výtvarníka a ceněného knižního grafika Juraje Horvátha, s nímž festival spolupracuje dlouhodobě. „Přichystat vizuální styl pro čtyřiadvacátou Ji.hlavu pro nás byla výzva. Nechceme se tvářit, že chystáme festivalový ročník jako každý jiný. Ale jak výtvarně reflektovat současný stav, jehož jsme všichni součástí a který ještě neskončil?“ ptá se ředitel festivalu Marek Hovorka, který dnes plakát představil v jihlavském Kině Dukla.

Dvacátý čtvrtý ročník mezinárodního festivalu dokumentárních filmů, který proběhne ve dnech 27. října až 1. listopadu, bude výjimečný, jiný než ty předchozí. A to odráží i letošní plakát. V kontrastu černé a bílé, i v konceptu černé a ještě černější, vytváří mnohoznačné metaforické prostředí. „Lehce si představíš: / měsíc v úplňku, / díru v gramofonové desce, / světlo na konci tunelu,“ píše Horváth v tradiční básni k plakátu.

Ředitel festivalu Marek Hovorka v možném čtení letošního vizuálu pokračuje: „Bílá v ostrém kontrastu s černou může být jak světlem projektoru ozařujícím plátno kina, tak průhledem ,za‘, do prostoru, který je obvykle skrytý. A kruh samotný může být i symbolem naší planety a odkazovat k ekologické misi festivalu.“

Není jedno správné čtení, ale zároveň platí: Jsme v tom společně. To potvrdil i předprodej letošních Early bird akreditací, z nějž šla část peněz na vybrané projekty: 40.000 Kč putovalo jihlavské nemocnici na nákup plicních ventilátorů, 24.000 Kč neúplným rodinám, které přišly vinou karantény o příjmy, a ocitly se tak ve finanční tísni. Na vědecký výzkum v rámci ČVUT pak Ji.hlava poslala 19 600 Kč. „Zatímco loni jsme stejnou dobou měli prodaných osm stovek, letos je to k dnešnímu dni téměř dvanáct set prodaných akreditací. Ji.hlava se blíží, v dobách jistějších i těch méně jistých. Těšíme se na společné setkání,“ říká Marek Hovorka.

 

 

Foto/plakát: MFF Ji.hlava

guest
0 Komentáře
Inline Feedbacky
Zobrazit všechny komentáře