Ai Weiwei se v novém dokumentu zaměří na uprchlickou krizi Rohingya

Aktivistický umělec Ai Weiwei připravuje nový dokument, kde se bude zabývat uprchlickou krizí v Rohingyi.

Během této krize bylo v roce 2015 zavražděno, násilně vyhnáno nebo uprchlo z barmského státu Myanmar do Bangladéše více než 700 000 barmských Rohingů. Cílem Ai Weiwei je připomenout krizi, na kterou se již zapomnělo. Detaily jsou zatím zahaleny, ale snímek se má v kinech objevit do konce letošního roku.

Foto: UNHCR/Roger Arnold

„Velká část lidské společnosti žije v takovéto izolaci a obtížné situaci nejen v Myanmaru, ale i v mnoha jiných uprchlických táborech po celém světě,“ říká. „Možná všichni opravdu pochopí, jaké to je být izolovaný, i když máme vodu, toalety, tři jídla denně a pohodlnou postel. Stále to není normální.“ Ai Weiwei ve snímku zmíní také aktuální koronavirovou pandemii.

Ai Weiwei je díky karanténě uzavřený v anglickém Cambridge v Anglii se svým jedenáctiletým synem a jeho přítelkyní. Umělec říká, že příkazy vlády uprostřed pandemie mu připomínají jeho tříměsíční zadržení v roce 2011 v Pekingu kvůli obvinění z daňových úniků. „V místnosti nejsou dva vojenští důstojníci, ale jinak je to stejné,“ říká Ai. „Pořád je to izolace od vnějšího světa, ale teď máme alespoň internet a dost času na vaření.“

 

 

Úvodní foto: Ai Weiwei studio

guest
0 Komentáře
Inline Feedbacky
Zobrazit všechny komentáře